Αγώνες, Ποδηλασία

Δυναμική συμμετοχή στον 46ο Ποδηλατικό Γύρο Θυσίας 2024

Ο Π.Ο. Πατρών με την έγκριση της Ε.Ο.Π. συνδιοργάνωσε με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος, τον Δήμο Πατρέων, τον Δήμο Καλαβρύτων και το Δήμο Δυτικής Αχαϊας, τον 46ο Ποδηλατικό Γύρο Θυσίας από 23 έως 25 Μαρτίου 2024. Στα πλαίσια του 46ου αγώνα, η Αθλητική Ένωση Αστυνομικών Ελλάδος διοργάνωσε το 5ο Πανελλήνιο Ποδηλατικό Αγώνα Ελληνικής Αστυνομίας.

Ατομική Χρονομέτρηση ΤΤ – Κανέλλος Κανελλόπουλος 2024

Το Σάββατο 23 Μαρτίου, η οργανωτική επιτροπή ξεκίνησε το αγωνιστικό τριήμερο με τον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης “Κανέλλος Κανελλόπουλος” για τις κατηγορίες Αντρών – Γυναικών, Εφήβων και Νεανίδων.  Συγκεκριμένα, ο αγώνας ξεκίνησε από το Τείχος Δυμαίων και τερμάτισε στο Λάππα. Το Αθλητικό Σωματείο Αγίας Παρασκευής εκπροσώπησαν 2 αθλητές μας στην κατηγορία Αντρών.

Πρώτος για την ομάδα μας τερμάτισε ο Σταυρακούδης Χρήστος στην 31η θέση με χρόνο 16:15.428, ενώ ο Αβρααμίδης Μάριος τερμάτισε στην 39η θέση με χρόνο 17:38.400. Τον αγώνα κέρδισε ο Γιαννούτσος Μιλτιάδης του Α.Ο. Αιόλος, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι Αρβανίτου Νικηφόρος του Α.Ο. Θησέας και Βουκελάτος Νικόλαος του Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας.

Αντοχή – 46ο Ποδηλατικό Γύρο Θυσίας

Την Κυριακή 24 Μαρτίου, ξεκίνησε ο 46ος Ποδηλατικός Γύρος Θυσίας, ένας από τους πιο ιστορικούς αγώνες στο καλεντάρι της Ε.Ο.Π. Στην εκκίνηση, στο Νέο Λιμένα Πατρών (ΟΛΠΑ) βρέθηκαν 281 αθλητές από όλη την Ελλάδα για να τρέξουν στις 2 διαδρομές. Και οι δύο αγώνες ξεκίνησαν στις 9:30 και έιχαν 5,5χλμ προεκκίνηση μέσω της Ακτής δυμαίων μέχρι τα Ροϊτικα. Ο τερματισμός και των 2 αγώνων έγινε στα Καλάβρυτα, στην Ι.Μ. Αγίας Λαύρας.

46ος Ποδηλατικός Γύρος “Θυσίας” 2024 photos Petros Gkotsis Photography/MBike Greece

Αγώνας Αντοχής Ανδρών, Εφήβων

Η συνολική απόσταση του αγώνα ήταν 118χλμ με 2365 θετικά υψομετρικά. 76 αθλητές και αθλήτριες εκκίνησαν από το Λιμάνι της Πάτρας με κατεύθυνση τα Καμίνια Αχαΐας. Μετά συνέχισαν προς ΒΙΠΕ και βγήκαν στην 111 Πατρών- Τριπόλεως. Εν συνεχεία έστριψαν δεξιά προς Χαλανδρίτσα και πέρασαν από τα περισσότερα απαράμιλλης ομορφιάς χωριά του Νομού Αχαΐας για να τερματίσουν στην Ιστορική Μονή Αγίας Λαύρας. Μερικά από αυτά ήταν η Βλασία το Μάνεσι , Καταρράκτης, Κομπηγάδι κλπ. Την ομάδα μας εκπροσώπησαν στην κατηγορία ανδρών 3 ποδηλάτες μας.

Πρώτος από την ομάδα μας τερμάτισε ο Αβρααμίδης Μάριος στην 62η θέση Γενικής κατάταξης και 51ος στην κατηγορία Ανδρών με χρόνο 4:12:16.23. Δεύτερος από την ομάδα μας τερματισε ο Μπαργιώτας Αθανάσιος στην 65η θέση Γενικής και 54ος στην κατηγορία αντρών με χρόνο 4:20:25.49. Τελευταίος από το Αθλητικό Σωματείο Αγίας Παρασκευής τερμάτισε ο αθλητής μας Σταυρακούδης Χρήστος στην 72η θέση Γενικής και 59ος στην κατηγορία αντρών με χρόνο 4:50:44.43.

Τον αγώνα κέρδισε ο Αρβανίτου Νικηφόρος του Α.Ο. Θησέας, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι Ηλίας Περικλής του Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας και ο Δράκος Νικόλαος – Μιχαήλ του Α.Ο. Θησέας.

Αγώνας Αντοχής Γυναικών – Νεανίδων, Μάστερ Ανδρών – Γυναικών, Sportive

Η συνολική απόσταση του αγώνα ήταν 76,7χλμ με 1868 θετικά υψομετρικά. 205 αθλητές και αθλήτριες εκκίνησαν από το Λιμάνι της Πάτρας.  Εν συνεχεία μετά την προεκκίνηση στα Ροΐτικα, έστριψαν αριστερά προς Χαλανδρίτσα και πέρασαν από τα περισσότερα απαράμιλλης ομορφιάς χωριά του Νομού Αχαΐας για να τερματίσουν στην Ιστορική Μονή Αγίας Λαύρας. Μερικά από αυτά ήταν η Βλασία, το Μάνεσι , Καταρράκτης, Κομπηγάδι κλπ. Την ομάδα μας εκπροσώπησαν στην κατηγορία Μάστερ Α 1 ποδηλάτης και στην κατηγορία Μάστερ Β, 5 αθλητές μας.

Πρώτος από την ομάδα μας τερμάτισε ο Κουννάς Ανδρέας στην 19η θέση Γενικής κατάταξης και 10ος στην κατηγορία Μάστερ Β με χρόνο 2:44:55.67, 4 λεπτά μετά από τον 1ο Γενικής στην Κατηγορία Μάστερ Λυριντζή Φίλιππο. Στη συνέχεια, δεύτερος από την ομάδα μας τερματισε ο Κόρδας Βασίλειος στην 21η θέση Γενικής και 12ος στην κατηγορία Μάστερ Β με χρόνο 2:45:01.91. Ακολούθως, τρίτος τερμάτισε ο ποδηλάτης μας Μαυρίδης Χρήστος στην 64η θέση Γενικής και 26ος στην κατηγορία Μάστερ Β με χρόνο 3:00:34.67. Η λίστα τους υπόλοιπους ποδηλάτες μας που συμμετείχαν και τερματισαν στον αγώνα με σειρα τερματισμού είναι:

• Κούκουνας Χρήστος – 92η θέση Γενικής – 39η θέση Μάστερ Β – 3:06:25.43
  • Πολάκις Ελευθέριος – 106η θέση Γενικής – 17η θέση Μάστερ Α – 3:08:55.94
  • Καραμπίνης Δημήτριος – 152η θέση Γενικής – 59η θέση Μάστερ Β – 3:25:02.70

5οι Πανελλήνιοι Ποδηλατικοί Αγώνες Ελληνικής Αστυνομίας

Παράλληλα με τον 46ο Ποδηλατικό Γύρο Θυσίας, η Αθλητική Ένωση Αστυνομικών Ελλάδος διοργάνωσε το 5ο Πανελλήνιο Ποδηλατικό Αγώνα Ελληνικής Αστυνομίας. Από την ομάδα μας συμμετείχε ο ποδηλάτης μας Κουκούνας Χρήστος, ο οποίος τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 3:06:25:43.

Κουκούνας Χρήστος – 3:06:25.43 3η θέση στο 5ο Πανελλήνιο Ποδηλατικό Αγώνα Ελληνικής Αστυνομίας

Την ομάδα συνόδευσαν ο πρόεδρος του Α.Σ. Αγίας Παρασκευής, Βασίλειος Τσαγκάρης, ο προπονητής του Σωματείου μας, Ηλιάδης Αλέξανδρος και η αθλήτρια – συνοδός, Ζαπαντιώτη Ελευθερία. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τον προπονητή της ομάδας μας.