Τρέξιμο

1η θέση για την Βασιλεία Κρητικού στα 5χλμ και 2η θέση για τον Ανδρέα Νίνη στα 10χλμ. στον 7ο Αγώνα Πεδίου Άρεως

Ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος «ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ» σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Αττικής, στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την ανάδειξη του πανέμορφου πάρκου «ΠΕΔΙΟΝ ΑΡΕΩΣ», πραγματοποίησε τον 7ο Αγώνα Πεδίου Άρεως «Στις Γειτονιές της Αθήνας», την Κυριακή 14 Απριλίου 2024.

Πραγματοποιήθηκαν δύο αγώνες, 5 και 10 χιλιομέτρων και ένας παιδικός αγώνας 1,3 χιλιομέτρων. Η εκκίνηση δόθηκε εντός του Πεδίου Άρεως, στο Άγαλμα της Αθηνάς. Ο παιδικός αγώνας ήταν μία στροφή εντός του Πάρκου. Ενώ στους αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων, οι δρομείς, ύστερα από μια στροφή εντός του Πάρκου, ακολούθησαν μια διαδρομή στις γύρω γειτονιές, και τερμάτισαν πάλι εντός αυτού.

Το αθλητικό γεγονός του 7ου ΑΓΩΝΑ ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ «Στις Γειτονιές της Αθήνας» κινήθηκε στο τρίπτυχο του ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ, του Πολιτισμού και της ευαισθητοποίησης για τα περιβαλλοντικά προβλήματα της περιοχής με βασική δέσμευση να χρησιμοποιούνται αποτελεσματικά οι φυσικοί πόροι του πλανήτη μας μειώνοντας τις αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον.

Στα 5 χιλιόμετρα συμμετείχαν 276 δρομείς με 1η νικήτρια την Βασιλεία Κρητικού του Αθλητικού Σωματείου Αγίας Παρασκευής όπου με χρόνο 21:50 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στα 10 χιλιόμετρα συμμετείχαν 274 δρομείς με τον Ανδρέα Νίνη του ΑΣΑΠ να κατακτά την 2η θέση στην γενική κατάταξη με χρόνο 38:33.

Από την δρομική ομάδα Santa Running Team, στην διαδρομήτ ων 5 χιλιομέτρων πρώτη τερμάτισε η Ασημακοπούλου Χρυσαλένια με χρόνο 27:02 ενώ στους άνδρες πρώτος τερμάτισε ο Μανώλης Χάλαρης με χρόνο 29:18. Στην διαδρομή των 10 χιλιομέτρων πρώτος τερμάτισε ο Θανάσης Σπέντζας με χρόνο 54:38 ενώ στις γυναίκες μοιράζονται την πρώτη θέση της ομάδας η Αδαμαντία Παππά και η Αναστασία Χρονοπούλου με χρόνο 57:56.